MPLAD15KP51AE3
Mfr.Part #
MPLAD15KP51AE3
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC PLAD
Product Category :
Case Connection :
CATHODE
Unidirectional Channels :
1
Additional Feature :
High Reliability
No
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Factory Lead Time :
17 Weeks
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Test Current :
5mA
Type :
Zener
Direction :
Unidirectional
Reverse Standoff Voltage :
51V
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
56.7V
ECCN Code :
EAR99
Published :
Diode Element Material :
SILICON
Breakdown Voltage :
59.7V
Element Configuration :
Single
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Number of Pins :
2
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
1
Peak Pulse Power :
15kW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Pulse Current :
183A
Clamping Voltage :
82.4V