MPLAD15KP51A
Mfr.Part #
MPLAD15KP51A
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC PLAD
Product Category :
Reverse Standoff Voltage :
51V
Peak Pulse Power :
15kW
Voltage - Breakdown (Min) :
56.7V
Number of Elements :
1
Element Configuration :
Single
Power Line Protection :
No
Clamping Voltage :
82.4V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Pins :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
No
Unidirectional Channels :
1
Terminal Finish :
TIN LEAD
Type :
Zener
Peak Pulse Current :
183A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
Gull wing
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Additional Feature :
High Reliability
Max Reverse Leakage Current :
10μA
EAR99
Case Connection :
CATHODE
Breakdown Voltage :
59.7V
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
Test Current :
5mA