MPLAD15KP12AE3
Mfr.Part #
MPLAD15KP12AE3
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC PLAD
Product Category :
Number of Terminations :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Breakdown (Min) :
13.3V
Package / Case :
Nonstandard SMD
Number of Pins :
2
JESD-609 Code :
e3
Test Current :
5mA
Terminal Form :
Gull wing
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
17 Weeks
Diode Element Material :
SILICON
Published :
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Clamping Voltage :
19.9V
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Type :
Zener
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Unidirectional Channels :
1
Breakdown Voltage :
14V
Peak Pulse Power :
15kW
Case Connection :
CATHODE
Mounting Type :
Surface Mount
Power Line Protection :
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
Element Configuration :
Single
Direction :
Unidirectional
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Additional Feature :
High Reliability
Number of Elements :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reverse Standoff Voltage :
12V
Peak Pulse Current :
753A