MPLAD15KP11CAE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MPLAD15KP11CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
Nonstandard SMD
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC PLAD
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Power Line Protection :
No
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Peak Pulse Power :
15kW
Diode Element Material :
SILICON
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Test Current :
5mA
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
20 Weeks
Breakdown Voltage :
12.85V
Bidirectional Channels :
1
Number of Elements :
1
Additional Feature :
High Reliability
Terminal Form :
Gull wing
Element Configuration :
Single
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Number of Terminations :
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Current :
822A
Reverse Standoff Voltage :
11V
Type :
Zener
Package / Case :
Nonstandard SMD
Clamping Voltage :
18.2V
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Direction :
Bidirectional
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Pins :
2
Case Connection :
CATHODE
Voltage - Breakdown (Min) :
12.2V