MPL-SE6040-1R5
Mfr.Part #
MPL-SE6040-1R5
Manufacturer
Monolithic Power Systems
Package / Case
Nonstandard, 2 Lead
Description
FIXED IND 1.5UH 6.8A 11.5MOHM SM
Manufacturer :
Monolithic Power Systems
Product Category :
Fixed Inductors
Application :
Power
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Test Frequency :
100 kHz
Supplier Device Package :
Product Type :
Fixed Inductors
Height - Seated (Max) :
0.157" (4.00mm)
Core Type :
Molded
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Termination Style :
SMD/SMT
Series :
MPL-SE
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Current - Saturation (Isat) :
8.9A
Mounting Type :
Surface Mount
Base Product Number :
MPL-SE6040
DC Resistance (DCR) :
11.5mOhm
Tolerance :
Saturation Current :
8.9 A
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Current Rating (Amps) :
6.8 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Type :
Material - Core :
Package / Case :
Nonstandard, 2 Lead
Brand :
Monolithic Power Systems (MPS)
Package :
Digi-Reel?
Features :
Height :
4 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Product Category :
Power Inductors - SMD
Size / Dimension :
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Inductance :
1.5 µH
Width :
6 mm
Packaging :
Cut Tape
Shielding :
Semi-Shielded
Monolithic Power Systems (MPS)
Length :
6 mm
Ratings :
Frequency - Self Resonant :
Self Resonant Frequency :
21 MHz
Product :
Power Inductors
Q @ Freq :
Product Status :
Active
Datasheets
MPL-SE6040-1R5
Monolithic Power Systems MPL-SE6040-1R5
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD