MPL-SE5040-150
Mfr.Part #
MPL-SE5040-150
Manufacturer
Monolithic Power Systems
Package / Case
Nonstandard, 2 Lead
Description
FIXED IND 15UH 2.5A 83 MOHM SMD
Stock
418
In Stock :
418
Manufacturer :
Monolithic Power Systems
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Style :
PCB Mount
Inductance :
15 µH
Height :
4 mm
Packaging :
Cut Tape
Type :
Ratings :
Mounting Type :
Surface Mount
Brand :
Monolithic Power Systems (MPS)
Package :
Digi-Reel?
Frequency - Self Resonant :
Tolerance :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Product Status :
Active
Current - Saturation (Isat) :
2.9A
Product :
Power Inductors
Length :
4.9 mm
Shielding :
Semi-Shielded
Product Category :
Power Inductors - SMD
Termination Style :
SMD/SMT
Base Product Number :
MPL-SE5040
DC Resistance (DCR) :
83mOhm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Test Frequency :
100 kHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Saturation Current :
2.9 A
Series :
MPL-SE
Package / Case :
Nonstandard, 2 Lead
Self Resonant Frequency :
22 MHz
Features :
Current Rating (Amps) :
2.5 A
Height - Seated (Max) :
0.157" (4.00mm)
Application :
Power
Core Type :
Molded
Q @ Freq :
Supplier Device Package :
Product Type :
Fixed Inductors
Material - Core :
Size / Dimension :
0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
Width :
4.9 mm
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Monolithic Power Systems (MPS)
Datasheets
MPL-SE5040-150
Monolithic Power Systems MPL-SE5040-150
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD