MPL-SE4030-150
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MPL-SE4030-150
Manufacturer
Monolithic Power Systems
Package / Case
Nonstandard, 2 Lead
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 15UH 1.6A 185 MOHM SMD
Manufacturer :
Monolithic Power Systems
Product Category :
Fixed Inductors
Package :
Digi-Reel?
Frequency - Self Resonant :
Diameter :
Package / Case :
Nonstandard, 2 Lead
Q @ Freq :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Packaging :
Cut Tape
Saturation Current :
1.95 A
Type :
Brand :
Monolithic Power Systems (MPS)
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Shielding :
Semi-Shielded
Self Resonant Frequency :
26 MHz
Product Category :
Power Inductors - SMD
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
Tolerance :
Monolithic Power Systems (MPS)
Application :
Power
Ratings :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Termination Style :
SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
0.118" (3.00mm)
Product Type :
Fixed Inductors
Current Rating (Amps) :
1.6 A
Material - Core :
Termination :
Standard
Width :
4 mm
Length :
4 mm
Features :
Height :
3 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
MPL-SE
RoHS :
Details
Base Product Number :
MPL-SE4030
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Mounting Style :
PCB Mount
DC Resistance (DCR) :
185mOhm
Inductance :
15 µH
Size / Dimension :
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current - Saturation (Isat) :
1.95A
Product :
Power Inductors
Core Type :
Molded
Test Frequency :
100 kHz
Datasheets
MPL-SE4030-150
Monolithic Power Systems MPL-SE4030-150
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD