MPL-AY1050-2R2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MPL-AY1050-2R2
Manufacturer
Monolithic Power Systems
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 15A 4.9 MOHM SMD
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Monolithic Power Systems
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance :
2.2 µH
Inductance-Nom (L) :
2.2 µH
Package :
Digi-Reel?
Q @ Freq :
Packing Method :
TR
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Product :
Power Inductors
Test Frequency :
100 kHz
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Style :
PCB Mount
Height :
4.8 mm
Monolithic Power Systems (MPS)
Tolerance :
Number of Functions :
1
Base Product Number :
MPL-AY1050
Surface Mount :
yes
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Shielding :
Unshielded
Product Type :
Fixed Inductors
Saturation Current :
19.5 A
Current Rating (Amps) :
15 A
Type :
Molded
Package Height :
4.8 mm
Features :
Length :
11 mm
Width :
10 mm
Package Width :
10 mm
Supplier Device Package :
Case/Size Code :
4339
Reach Compliance Code :
Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Application :
Power
Ratings :
Termination :
Flexible (Soft)
Packaging :
Cut Tape
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination Style :
SMD/SMT
Self Resonant Frequency :
58 MHz
Product Category :
Power Inductors - SMD
Material - Core :
Rated Current-Max :
15 A
Shielded :
No
Brand :
Monolithic Power Systems (MPS)
Series :
MPL-AY
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Frequency - Self Resonant :
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Number of Terminals :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Size / Dimension :
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Package Length :
11 mm
Special Feature :
INDUCTANCE IS MEASURED AT 100 MILLI AMPERE
Height - Seated (Max) :
0.197" (5.00mm)
Core Type :
Molded
DC Resistance :
0.0049 Ω
DC Resistance (DCR) :
4.9mOhm
Operating Temperature :
-40°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) :
19.5A
Datasheets
MPL-AY1050-2R2
Monolithic Power Systems MPL-AY1050-2R2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD