MPC860DTVR50D4
Mfr.Part #
MPC860DTVR50D4
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Description
POWERQUICC 32 BIT POWER ARCHITEC
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Clock Frequency :
50MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
0°C~95°C TA
JESD-609 Code :
e1
Terminal Pitch :
1.27mm
Supply Voltage :
3.3V
Length :
25mm
RAM Controllers :
DRAM
Power Supplies :
3.3V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.465V
Tray
Graphics Acceleration :
No
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-30 Code :
S-PBGA-B357
Height Seated (Max) :
2.52mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135V
Voltage - I/O :
3.3V
Ethernet :
10Mbps (2), 10/100Mbps (1)
Surface Mount :
Speed :
50MHz
Datasheets
MPC860DTVR50D4
Freescale Semiconductor MPC860DTVR50D4
1.27mm 3.3V 32-bit Microprocessor MPC8xx Series MPC860 3.3V 357-BBGA
MPC860DTVR50D4 Overview
Due to its 357-BBGA packaging, it is convenient to ship overseas. High reliability can be achieved by using the advanced packaging method Tray. Cores/Bus width of the CPU is 1 Core 32-Bit . Obtain a basic understanding of operating temperature around 0°C. From the MPC8xx series. Memory controllers for this CPU are DRAM. Featuring HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART interfaces, this microprocessor can better serve you. There is 3.3V I/O running on this CPU. The type MICROPROCESSOR, RISC belongs to uPs/uCs/Peripheral ICs. MPC860 is a good way to search for variants of the microprocessor. Total terminations are 357. Using a 3.3V voltage supply, you should be able to operate the cpu microprocessor. 32-Bit is its architecture. Supply current is maximum at 3.465V. An external data bus width of 32 is available on this CPU. A clock frequency of 50MHz is used by the CPU microprocessor. According to datasheets, the micro processor requires 3.3V power sources.