MPC5554MZP132
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MPC5554MZP132
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
416-BBGA
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 416PBGA
Stock
882
In Stock :
882
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Address Bus Width :
24
HTS Code :
Package / Case :
416-BBGA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.65V
Height Seated (Max) :
2.55mm
Number of I/O :
256
RAM Size :
64K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Has ADC :
yes
ROM (words) :
Program Memory Type :
Flash
Supply Voltage :
1.5V
Series :
MPC55xx Qorivva
Terminal Pitch :
1mm
Published :
2003
Terminal Position :
BOTTOM
Data Converter :
A/D 40x12b
JESD-30 Code :
S-PBGA-B416
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Number of Terminations :
416
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Terminal Form :
Ball
Additional Feature :
IT ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
DAC Channels :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Bit Size :
32
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
PWM Channels :
yes
DMA Channels :
No
ECCN Code :
3A991.A.2
Width :
27mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Clock Frequency :
20MHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Surface Mount :
Power Supplies :
1.53.35V
Supply Current-Max :
600mA
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.35V~1.65V
Qualification Status :
Not Qualified
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.35V
External Data Bus Width :
32
Speed :
132MHz
Program Memory Size :
2MB 2M x 8
Core Processor :
e200z6
Length :
27mm