MP6401DJ-33AD3-LF-P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MP6401DJ-33AD3-LF-P
Manufacturer
Monolithic Power Systems
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet
Download
Description
IC REG LIN 3.3V 300MA TSOT23-6
Manufacturer :
Monolithic Power Systems
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Current - Output :
300mA
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Max Output Current :
300mA
Control Features :
Enable
Number of Regulators :
1
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current - Quiescent (Iq) :
155μA
Package / Case :
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Published :
Voltage Dropout (Max) :
0.22V @ 300mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Quiescent Current :
155μA
Dropout Voltage :
114mV
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Radiation Hardening :
No
Polarity :
Positive
Number of Outputs :
1
Accuracy :
2 %
Min Operating Temperature :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Output Type :
FIXED
Max Operating Temperature :
125°C
Weight :
36.003894mg
Supplier Device Package :
TSOT-23-6
Max Power Dissipation :
570mW
Max Input Voltage :
5.5V
Min Input Voltage :
2.5V
Number of Pins :
6
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Voltage :
3.3V
Output Configuration :
Positive
PSRR :
57dB (1kHz)
Monolithic Power Systems MP6401DJ-33AD3-LF-P
[Voltage Regulators - Linear] Monolithic Power Systems MP6401DJ-33AD3-LF-P Overview
Introducing the MP6401DJ-33AD3-LF-P from Monolithic Power Systems, a premier provider of cutting-edge integrated circuit solutions. This innovative IC regulator sets a new standard for reliable and efficient voltage regulation in a compact form factor. Designed to deliver a steady 3.3V output with a maximum current of 300mA, this device is ideal for a wide range of applications where precision and stability are paramount.
MP6401DJ-33AD3-LF-P Features
  • Stable Output: Provides a constant 3.3V output voltage for reliable performance.
  • High Current Capacity: Capable of delivering up to 300mA of current, meeting the needs of various applications.