MP6401DGT-25BD3-LF-P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MP6401DGT-25BD3-LF-P
Manufacturer
Monolithic Power Systems
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.5V 300MA 6TQFN
Manufacturer :
Monolithic Power Systems
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Control Features :
Enable
Factory Lead Time :
16 Weeks
PSRR :
57dB (1kHz)
Number of Regulators :
1
Published :
Output Configuration :
Positive
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Package / Case :
6-WDFN Exposed Pad
Number of Pins :
6
Supplier Device Package :
6-TQFN (2x2)
Output Voltage :
2.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage Dropout (Max) :
0.22V @ 300mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Surface Mount
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Output Type :
FIXED
Current - Output :
300mA
Current - Quiescent (Iq) :
155μA
Mounting Type :
Surface Mount
Monolithic Power Systems MP6401DGT-25BD3-LF-P
Enable Fixed PMIC 6-WDFN Exposed Pad
MP6401DGT-25BD3-LF-P Overview
An Tape & Reel (TR) case is included with the delivery. There is a 6-WDFN Exposed Pad case with the integrated voltage regulator. In terms of output type, Fixed is what the Regulator IC produces. The electronic component implements 1 Voltage regulator ICs. IC Regulator is possible to alter the range of the operating temperature of Surface Mount in the device. In order for this IC voltage regulator to operate, the temperature has to be kept at -40°C~125°C degrees. In this case, the output function that is configured for this regulator IC is Positive. There is an 300mAmp current output on this voltage regulator IC. There are 6 pins on the chip. Utilize the regulator IC when the temperature is below 125°C. It is recommended that the chip be operated at a temperature no lower than -40°C operating temperature.
MP6401DGT-25BD3-LF-P Features
The maximum operating temperature of -40°C