MP20042DG-DD-LF-Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MP20042DG-DD-LF-Z
Manufacturer
Monolithic Power Systems
Package / Case
8-TFDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.85V/1.85V 8QFN
Manufacturer :
Monolithic Power Systems
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Voltage - Input (Max) :
6V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Output Type :
FIXED
Height Seated (Max) :
1.05mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Position :
Dual
Current - Output :
200mA 200mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Functions :
1
Output Configuration :
Positive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Terminal Form :
NO LEAD
Lead Free :
Lead Free
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.85V 1.85V
Control Features :
Enable
Number of Outputs :
2
Terminal Pitch :
0.5mm
PSRR :
72dB ~ 47dB (100Hz ~ 100kHz)
Mount :
Surface Mount
Output Voltage 2 :
1.85V
Number of Terminations :
8
Voltage Dropout (Max) :
0.25V @ 200mA Typ 0.25V @ 200mA Typ
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
8
Output Voltage :
1.85V
Output Voltage 1 :
1.85V
Package / Case :
8-TFDFN Exposed Pad
JESD-30 Code :
S-PDSO-N8
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Dropout Voltage :
250mV
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Regulators :
2
Published :
Datasheets
MP20042DG-DD-LF-Z
Monolithic Power Systems MP20042DG-DD-LF-Z
Voltage Regulators - Linear Monolithic Power Systems MP20042DG-DD-LF-Z Overview
Introducing the MP20042DG-DD-LF-Z, a cutting-edge linear voltage regulator meticulously crafted by Monolithic Power Systems. This innovative integrated circuit is designed to deliver precise and reliable voltage regulation in a compact 8QFN package. With a dual output of 1.85V, it caters to the most demanding applications with unparalleled efficiency and stability.
MP20042DG-DD-LF-Z Features
  • Precision voltage regulation for dual outputs at 1.85V