MP2-R240-51S1-TR30
Mfr.Part #
MP2-R240-51S1-TR30
Manufacturer
3M
Description
CONN RCPT FUTUREBUS+ 240POS PCB
Manufacturer :
3M
Product Category :
Specialized
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Rows :
5
Contact Finish Thickness :
3.00μin 0.076μm
Series :
MetPak™ MP2
Mount :
Through Hole
Contact Finish :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Connector Style :
Futurebus+®
Current Rating :
1.5A
Housing Material :
Polymer
Feature :
Inverse
Connector Usage :
Backplane
Number of Positions Loaded :
All
Current Rating (Amps) :
1.5A
Color :
Beige
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tube
Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Pitch :
0.079 2.00mm
Number of Positions :
240
Mounting Type :
Through Hole
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Plating :
Gold
MetPak™ MP2 Series Receptacle, Female Sockets Solder Gold Beige 3.00μin 0.076μm 240 Positions Pitch: 0.079 2.00mm -55°C~125°C Tube Through Hole