MP2-R120-51S1-LR
Mfr.Part #
MP2-R120-51S1-LR
Manufacturer
3M
Description
CONN RCPT 120POS PCB
Manufacturer :
3M
Product Category :
Specialized
Current Rating (Amps) :
1.5A
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness :
3.00μin 0.076μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Rows :
5
Feature :
Mating Guide
Contact Finish :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Number of Positions Loaded :
All
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Beige
Series :
MP2
Number of Positions :
120
Pitch :
0.079 2.00mm