MP2-H150-54P1-S-KR
Mfr.Part #
MP2-H150-54P1-S-KR
Manufacturer
3M
Description
CONN HDR FUTUREBUS+ 150POS PCB
Manufacturer :
3M
Product Category :
Specialized
Connector Style :
Futurebus+®
Contact Plating :
Gold
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
MetPak™ MP2
Published :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Gender :
Male
Number of Positions :
150
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Color :
Beige
Number of Rows :
5
Current Rating :
1.5A
Connector Usage :
Backplane
Pitch :
0.079 2.00mm
Contact Finish :
Gold
Feature :
Board Guide, Mating Guide
Factory Lead Time :
10 Weeks
Current Rating (Amps) :
1.5A