MP1004G-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MP1004G-G
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
4-Square, MP-8
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 400V 10A MP8
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 5A
Lead Free :
Lead Free
Diode Type :
Single Phase
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Phases :
1
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Published :
Number of Elements :
4
Diode Element Material :
SILICON
Max Surge Current :
200A
Output Current-Max :
10A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
4
Packaging :
Tray
Number of Pins :
8
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Peak Reverse (Max) :
400V
Mount :
Through Hole
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Terminal Form :
Wire
Non-rep Pk Forward Current-Max :
175A
Configuration :
BRIDGE, 4 ELEMENTS
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-30 Code :
R-XUFM-W4
Package / Case :
4-Square, MP-8
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 400V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Breakdown Voltage-Min :
400V
Terminal Position :
UPPER
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Datasheets
MP1004G-G
Comchip Technology MP1004G-G
Single Phase Bridge Rectifier Through Hole -55°C~150°C TJ 10μA @ 400V 1.1V @ 5A 4-Termination 1-Phase 4-Square, MP-8 Tray
MP1004G-G Overview
Bridge rectifier is a type of electronic component that is available in a 4-Square, MP-8 package.A monitoring should be done of the reverse leakage current and it should not be allowed to exceed zero.Bridge rectifier is mounted using the Through Hole method.Temperatures below -55°C~150°C TJ ensure normal operation.This device is capable of supporting the maximum output voltage of 10A.Monitoring surge current and not allowing it to exceed 200A is essential.
MP1004G-G Features
4-Square, MP-8 package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ
the maximum output voltage of 10A
MP1004G-G Applications
There are a lot of Comchip Technology
MP1004G-G applications of bridge rectifiers.
  • Extremely robust construction
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
  • Wind power (alternative energy) – Converters available as diodes, SCRs or IGBTs
  • Transportation – Traction rectifiers and auxiliary rectifiers
  • Inductive heating – Input rectifiers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A