MP-6212-39S-C
Mfr.Part #
MP-6212-39S-C
Description
CONN RCPT FMALE 39P SOLDER CUP
Feature :
Dust Cap
Contact Plating :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
39
Shell Finish :
Black
Color :
Mount :
Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
FEMALE
Receptacle, Female Sockets
Number of Contacts :
39
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
12 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
MP-6212-39S-C
Amphenol Audio MP-6212-39S-C
Receptacle, Female Sockets Aluminum Die Cast Panel Mount 39 Positions Solder Cup Gold Black Bulk Keyed Bayonet Lock
MP-6212-39S-C Overview
MP-6212-39S-C Features
MP-62 series
MP-6212-39S-C Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
MP-6212-39S-C Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER