MP-1616-1100-35-90
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MP-1616-1100-35-90
Manufacturer
Luminus Devices
Package / Case
0606 (1616 Metric)
Datasheet
Download
Description
LED XNOVA WARM WHT 3500K SMD
Manufacturer :
Luminus Devices
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
CCT (K) :
3500K
Current - Test :
150mA
Current - Max :
200mA
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.3V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
6 Weeks
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Lumens/Watt @ Current - Test :
113 lm/W
Reach Compliance Code :
Unknown
Viewing Angle :
170°
CRI (Color Rendering Index) :
90
Thermal Resistance of Package :
22°C/W
Series :
Xnova™ Cube
Size / Dimension :
0.063Lx0.063W 1.60mmx1.60mm
Color :
White, Warm
Package / Case :
0606 (1616 Metric)
Flux @ 25°C, Current - Test :