MNS2-9-W2-MA-020
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MNS2-9-W2-MA-020
Manufacturer
Monnit
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
ALTA WIRELESS 0-20 MA CURRENT ME
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Monnit
Product Category :
Current Sensors
Factory Lead Time :
6 Weeks
Packaging :
Bulk
Sensor Type :
CURRENT SENSOR
Current - Sensing :
20mA
Current - Supply (Max) :
22.6mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-18°C~55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
For Measuring :
DC
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Supply :
2V~3.8V
Package / Case :
Module
Datasheets
MNS2-9-W2-MA-020
Monnit MNS2-9-W2-MA-020
Current Sensor Sensor -18°C~55°C 2V~3.8V 20mA
MNS2-9-W2-MA-020 Overview
In order to ensure safety, the current sensors are packaged in Module packages. In order to prevent damage to the devices, these current sensors are packaged in Bulk. In these current sensors, the maximum output current should be 22.6mA.
MNS2-9-W2-MA-020 Features
Moisture Sensitivity Level: Not Applicable
Operating Temperature: -18°C~55°C
Mounting Type: Chassis Mount
Sensor Type: Current Sensor
Supply Voltage: 2V~3.8V
Sensing Current: 20mA