MNGI10-250DFIK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MNGI10-250DFIK
Manufacturer
3M
Description
CONN QC RCPT 10-12AWG 0.250
Manufacturer :
3M
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Body Material :
Brass
Termination :
Crimp
Weight :
1.224699kg
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length - Overall :
0.940 23.88mm
Wire Gauge (Max) :
12 AWG
Body Plating :
Tin
Length :
23.876mm
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Tin
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
Brass
Gender :
FEMALE
Insulation :
Fully Insulated
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
3 Weeks
Contact Finish :
Color :
Yellow
Wire Gauge :
10-12 AWG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Terminal Type :
Standard
Insulation Diameter :
0.250 (6.35mm)
Tab Thickness :
0.032 0.81mm
Width - Tab :
0.250 6.35mm