MMZ0603S241HT000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MMZ0603S241HT000
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
FERRITE BEAD 240 OHM 0201 1LN
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Tolerance :
25%
Termination :
SMD/SMT
Series :
MMZ
Number of Lines :
1
Case Code (Imperial) :
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Published :
Length :
0.6mm
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Filter Type :
Signal Line
Weight :
170.097139μg
Height :
330.2μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Impedance :
240Ohm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Max DC Current :
420mA
Factory Lead Time :
10 Weeks
Width :
0.3mm
Impedance @ Frequency :
240Ohm @ 100MHz
HTS Code :
DC Resistance (DCR) (Max) :
320mOhm
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Current :
0.42A
Mount :
Surface Mount
Datasheets
MMZ0603S241HT000
TDK Corporation MMZ0603S241HT000
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN