MMS-106-02-L-DH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MMS-106-02-L-DH
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT 12P 0.079 GOLD SMD R/A
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Current Rating (Amps) :
3.9A per Contact
PCB Contact Row Spacing :
6.477 mm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Connector Type :
Receptacle
IEC Conformance :
No
Body Length or Diameter :
0.496 inch
Reliability :
COMMERCIAL
Insulation Color :
Black
Number of Conductors :
ONE
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Series :
MMS
DIN Conformance :
No
Number of Positions Loaded :
All
Number Of PCB Rows :
2
Termination :
Solder
Radiation Hardening :
RoHS Status :
RoHS Compliant
MIL Conformance :
Feature :
Board Lock
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Rows :
2
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Shape :
Square
Filter Feature :
Number of Positions :
12
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Reference Standard :
UL, CSA
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
12
Contact Material :
Phosphor Bronze
Insulation Height :
0.157 4.00mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Body Depth :
0.175 inch
Withdrawl Force-Min :
.6116 N
Contact Resistance :
10MOhm
Contact Finish - Mating :
Gold
Plating Thickness :
10μin
JESD-609 Code :
e3
Mounting Option 1 :
LOCKING
Body Breadth :
0.164 inch
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Factory Lead Time :
3 Weeks
Mixed Contacts :
Fastening Type :
Push-Pull
Gender :
FEMALE
Contact Type :
Female Socket
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Style :
Board to Board or Cable
Datasheets
MMS-106-02-L-DH
Samtec, Inc. MMS-106-02-L-DH
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount, Right Angle Bulk Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 12 Positions Female Socket