MMP4W2P2K-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MMP4W2P2K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 2.2UF 10% 400VDC AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Termination :
PC Pins
Dielectric :
PET
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Life (Hours) :
1000 hours
Published :
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.906W 0.551 Tx1.575L 23.00mm 14.00mmx40.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Height :
14mm
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Voltage - Rated AC :
200V
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Feature :
Long Life
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 200
Capacitance :
2.2μF
REACH SVHC :
Unknown
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
40mm
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
800 µm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
Series :
MMP
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Voltage - Rated DC :
400V