MMP100FRE715R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MMP100FRE715R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
MELF, 0207
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1% 1W MELF
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.087Diax0.232L 2.20mmx5.90mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
MMP
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
715Ohm
Construction :
Cylindrical
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
1W
Composition :
Metal Film
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Working Voltage :
350V
Package / Case :
MELF, 0207
Datasheets
MMP100FRE715R
YAGEO MMP100FRE715R
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MMP Series, Metal Film, 715Ohm, 1W, ±1%, -55°C~155°C