MMO230-18IO7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MMO230-18IO7
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
MODULE AC CONTROL 1800V ECO-PAC2
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
2400 A
Trigger Device Type :
SCR
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
2250A 2400A
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1800 V
Qualification Status :
Not Qualified
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
180A
Package / Case :
Module
Number of Terminations :
8
Base Part Number :
MMO
Factory Lead Time :
18 Weeks
RMS Current (Irms) :
180A
JESD-609 Code :
e4
Leakage Current (Max) :
5mA
Configuration :
ANTI-PARALLEL, 2 ELEMENTS
Number of Terminals :
8
Structure :
1-Phase Controller - All SCRs
Desc. of Screw Terminals :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Product Status :
Obsolete
On-State Current-Max :
105000A
DC Gate Trigger Voltage-Max :
1.6 V
Terminal Finish :
Silver
Current - On State (It (AV)) (Max) :
105A
HTS Code :
Published :
Reverse Voltage :
1.8kV
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mount :
Chassis Mount, Screw
JESD-30 Code :
R-XUFM-X8
Voltage - Off State :
1.8kV
Number of Elements :
2
Mounting Type :
Chassis Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
IXYS Corporation
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Pin Count :
Base Product Number :
MMO
Hold Current :
200mA
Case Connection :
Isolated
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
DC Gate Trigger Current-Max :
150 mA
Desc. of Quick-Connects :
Number of Pins :
18
Series :
Package :
Bulk
Package Shape :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Holding Current-Max :
200 mA
Pbfree Code :
yes
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1800 V
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA
Terminal Position :
UPPER
Surface Mount :
No
RMS On-state Current-Max :
180 A