MMO140-12IO7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MMO140-12IO7
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
MODULE AC CONTROL 1200V ECO-PAC1
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Brand :
IXYS
Pin Count :
4
HTS Code :
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
90A
Holding Current-Max :
200 mA
Case Connection :
Isolated
Width :
30.3 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
On-State Current-Max :
58000A
JESD-609 Code :
e4
Terminal Finish :
Silver
Product Category :
Discrete Semiconductor Modules
Number of Pins :
4
IXYS
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA
Number of Terminations :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Terminals :
Mounting Style :
Through Hole
Structure :
1-Phase Controller - All SCRs
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Type :
AC Controller
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Trigger Device Type :
SCR
Base Part Number :
MMO
Product Type :
Discrete Semiconductor Modules
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
100mA
RoHS :
Details
Product Status :
Active
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Pbfree Code :
yes
JESD-30 Code :
R-XUFM-X4
Technology :
Si
Package / Case :
Module
Number of Elements :
2
Mounting Type :
Chassis Mount
Hold Current :
200mA
Surface Mount :
No
RMS On-state Current-Max :
90 A
Terminal Position :
UPPER
Length :
47 mm
DC Gate Trigger Voltage-Max :
1.5 V
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1200 V
Current - On State (It (AV)) (Max) :
58A
Leakage Current (Max) :
5mA
Configuration :
ANTI-PARALLEL, 2 ELEMENTS
Desc. of Screw Terminals :
Package :
Bulk
Voltage - Off State :
1.2kV
Mount :
Chassis Mount, Screw
Package Shape :
RECTANGULAR
Series :
DC Gate Trigger Current-Max :
100 mA
Published :
Packaging :
Bulk
Height :
20.3 mm
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Desc. of Quick-Connects :
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1200V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1150A 1230A
Reverse Voltage :
1.2kV
Product :
Thyristor Power Modules
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Product Number :
MMO140
RMS Current (Irms) :
90A