MMK5823J100J01L4BULK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MMK5823J100J01L4BULK
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.082UF 5% 100VDC RAD
Stock
52
In Stock :
52
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Ratings :
Surface Mount :
No
Terminal Pitch :
5 mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
Voltage Rating - AC :
63V
Base Product Number :
MMK5
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
HTS Code :
Termination Style :
Radial
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Mounting Type :
Through Hole
Lead Style :
Straight
Dielectric :
Polyester
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Brand :
Series :
MMK
Type :
Metallized Polyester Film Capacitors
Number of Pins :
2 Pin
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Package / Case :
Size / Dimension :
0.283 L x 0.098 W (7.20mm x 2.50mm)
Termination :
PC Pins
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Compliant
Size Code :
2810
Package :
Box
Length :
7.2 mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Diameter :
Terminal Shape :
Wire
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Terminals :
2
Negative Tolerance :
5%
ECCN Code :
EAR99
Voltage Rating - DC :
100V
Width :
2.5 mm
Product :
General Film Capacitors
Capacitance :
0.082 uF
Product Category :
Film Capacitors
Features :
Product Status :
Active
Lead Diameter :
0.5 mm
Positive Tolerance :
5%
Height - Seated (Max) :
0.256 (6.50mm)
Rated (AC) Voltage (URac) :
63 V
JESD-609 Code :
e3
RoHS :
Details
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Height :
6.5 mm
Subcategory :
Capacitors
Product Type :
Tolerance :
5 %
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
5 mm
Packing Method :
Bulk
Introducing Film Capacitors KEMET MMK5823J100J01L4BULK from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 100°C, Mounting Type:Through Hole, Type:Metallized Polyester Film Capacitors, Number of Pins:2 Pin, Package / Case:Radial, MMK5823J100J01L4BULK pinout, MMK5823J100J01L4BULK datasheet PDF, MMK5823J100J01L4BULK amp .Beyond Film Capacitors KEMET MMK5823J100J01L4BULK ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET MMK5823J100J01L4BULK
MMK 0.082 uF Film Capacitor 5 % Radial PC Pins Polyester, Metallized
MMK5823J100J01L4BULK Overview
The rated (DC) voltage (URdc) of systems should be 100 V.Electrical devices have 5 mm lead spacing.To power systems, URac must be set at 63 V V.Temperatures of -55°C ~ 100°C are suitable for operating the device.
MMK5823J100J01L4BULK Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 100 V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 63 V