MMK5822J50J01L4BULK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MMK5822J50J01L4BULK
Manufacturer
KEMET
Description
CAP FILM 8200PF 5% 50VDC RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Termination :
Radial
Lead Diameter :
500 µm
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
5mm
Width :
2.5mm
HTS Code :
Length :
7.2mm
Size Code :
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
6.5mm
Pbfree Code :
yes
Series :
MMK
Dielectric Material :
Polyester
Tolerance :
5%
Operating Temperature (Max) :
85°C
Number of Terminations :
2
Capacitance :
8.2nF
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated AC :
30V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Surface Mount :
No
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 30
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
KEMET MMK5822J50J01L4BULK
MMK 8.2nF Film Capacitor 5% Radial 50V-DC 30V-AC POLYESTER