MMK5564J63J03L4BULK
Mfr.Part #
MMK5564J63J03L4BULK
Description
CAP FILM 0.56UF 5% 63VDC RADIAL
Film Capacitors
Voltage - Rated DC :
63V
Number of Terminations :
EAR99
Voltage - Rated AC :
40V
Lead Diameter :
500 µm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Operating Temperature :
100°C
Height :
9mm
Wire
Surface Mount :
No
Dielectric Material :
Polyester
Size Code :
Capacitance :
560nF
Length :
7.2mm
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Width :
4.5mm
Series :
MMK
Lead Pitch :
5mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 40
HTS Code :
Tolerance :
5%
KEMET MMK5564J63J03L4BULK
MMK 560nF Film Capacitor 5% Radial 63V-DC 40V-AC POLYESTER