MMK5473K63J01L4BULK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MMK5473K63J01L4BULK
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.047UF 10% 63VDC RAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Lead Pitch :
5mm
Voltage - Rated DC :
63V
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Lead Diameter :
500 µm
Published :
Size / Dimension :
0.283Lx0.098W 7.20mmx2.50mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 40
Operating Temperature :
-55°C~100°C
ECCN Code :
EAR99
Depth :
2.5mm
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Type :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Length :
7.2mm
Height :
6.5mm
JESD-609 Code :
e3
Size Code :
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±10%
Dielectric :
PET
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Termination :
PC Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
Radial
Dissipation Factor :
0.8 %
Voltage - Rated AC :
40V
Series :
MMK
Capacitance :
0.047µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
KEMET MMK5473K63J01L4BULK
MMK Radial Film Capacitor 0.283Lx0.098W 7.20mmx2.50mm ±10% 0.047muF 40V