MMK5473J50J01L4BULK
Mfr.Part #
MMK5473J50J01L4BULK
Description
CAP FILM 0.047UF 5% 50VDC RADIAL
Film Capacitors
Surface Mount :
No
Height :
6.5mm
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric Material :
Polyester
Capacitance :
47nF
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Number of Terminations :
Length :
7.2mm
Width :
2.5mm
JESD-609 Code :
e3
Size Code :
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 30
Bulk
Voltage - Rated AC :
30V
Lead Pitch :
5mm
Max Operating Temperature :
100°C
Lead Diameter :
500 µm
Terminal Shape :
Wire
KEMET MMK5473J50J01L4BULK
MMK 47nF Film Capacitor 5% Radial 50V-DC 30V-AC POLYESTER