MMK5332K50J01L4BULK
Mfr.Part #
MMK5332K50J01L4BULK
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 3300PF 10% 50VDC RADIAL
Film Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Brand :
Capacitance :
3300 pF
Lead Diameter :
0.5 mm
Voltage Rating - DC :
50V
Diameter :
Subcategory :
Capacitors
Product Type :
Film Capacitors
Ratings :
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
5 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
RoHS :
Details
Surface Mount :
No
Product Status :
Active
Product Category :
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Applications :
yes
Number of Terminals :
2
Size / Dimension :
0.283 L x 0.098 W (7.20mm x 2.50mm)
Negative Tolerance :
10%
Lead Style :
Straight
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Series :
MMK
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Terminal Pitch :
5 mm
Package / Case :
Radial
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Reach Compliance Code :
Compliant
Product :
General Film Capacitors
Termination :
PC Pins
Length :
7.2 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Dielectric :
Polyester
Features :
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Height :
6.5 mm
Base Product Number :
MMK5
Number of Pins :
2 Pin
Terminal Shape :
Wire
Positive Tolerance :
10%
Packing Method :
Bulk
Height - Seated (Max) :
0.256 (6.50mm)
Type :
Metallized Polyester Film Capacitors
Rated (AC) Voltage (URac) :
30 V
Voltage Rating - AC :
30V
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 30
HTS Code :
Width :
2.5 mm