MMK5225K50J04TR18
Mfr.Part #
MMK5225K50J04TR18
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Not Required
Datasheet
Download
Description
FILM CAP
Film Capacitors
Package :
Bulk
Product Height (mm) :
10(Max)
Packaging :
Tape and Reel
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Series :
Tolerance :
10%
Tolerance (+ or -) :
10%
Termination Style :
Radial
Temperature Coefficient (ppm/°C) :
Failure Rate :
Not Required
Product Depth (mm) :
5(Max)
Mounting :
Through Hole
Lead Length (mm) :
16.5
Temp Coeff (Dielectric) :
PET
Voltage :
50VDC|30VAC
Package / Case :
Terminal Pitch (mm) :
5
ECCN (US) :
EAR99
Seated Plane Height (mm) :
10(Max)
Product Weight (g) :
0.5
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Wire Form :
Straight
Capacitance Value :
2.2uF
Seated Plane Height :
10(mm)
Lead Diameter (mm) :
0.5
Dielectric :
PET
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
HTS :
Size (mm) :
7.2 X 5 X 10
Mounting Style :
Through Hole
Capacitance :
2200000PF(pF)
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Datasheets
MMK5225K50J04TR18
Introducing Film Capacitors KEMET MMK5225K50J04TR18 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50VDC|30VAC, Package / Case:Not Required, MMK5225K50J04TR18 pinout, MMK5225K50J04TR18 datasheet PDF, MMK5225K50J04TR18 amp .Beyond Film Capacitors KEMET MMK5225K50J04TR18 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.