MMK5152J63J01L4BULK
Mfr.Part #
MMK5152J63J01L4BULK
Description
CAP FILM 1500PF 5% 63VDC RADIAL
Film Capacitors
Max Operating Temperature :
100°C
Tolerance :
5%
Lead Diameter :
500 µm
Voltage - Rated AC :
40V
Width :
2.5mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 40
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
63V
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
1.5nF
Lead Pitch :
5mm
Length :
7.2mm
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
6.5mm
Matte Tin (Sn)
Size Code :
KEMET MMK5152J63J01L4BULK
MMK Film Capacitor 5% 1.5nF 40V