MMK5103K1000J05L4BULK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MMK5103K1000J05L4BULK
Manufacturer
KEMET
Description
CAP FILM 10000PF 10% 1KVDC RAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Radial
Lead Pitch :
5mm
Series :
MMK
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
1kV
Size Code :
Max Operating Temperature :
100°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Dielectric Material :
Polyester
Packaging :
Bulk
Tolerance :
10%
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
No
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Type :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Height :
11mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 250
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
250V
Lead Diameter :
500 µm
Width :
6mm
Capacitance :
10nF
Length :
7.2mm
KEMET MMK5103K1000J05L4BULK
MMK 10nF Film Capacitor 10% Radial 1kV-DC 250V-AC POLYESTER
MMK5103K1000J05L4BULK Overview
The rated (DC) voltage (URdc) of systems should be 1000V.
MMK5103K1000J05L4BULK Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V