MMI-P1PG10SGG52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MMI-P1PG10SGG52
Manufacturer
Adam Tech
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Stock
126
In Stock :
126
Manufacturer :
Adam Tech
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C ~ 118°C
Primary Material :
Plastic
Contact Material :
Brass
Backshell Material, Plating :
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Color :
Gray
Package :
Bag
Base Product Number :
MMI-P1PG
Number of Positions :
10
Features :
Backshell
Contact Finish Thickness - Mating :
Product Status :
Active
Material Flammability Rating :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Push-Pull
Termination :
Solder Cup
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Cable Opening :
Mounting Feature :
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Polycarbonate (PC)
Current Rating (Amps) :
4A
Applications :
Voltage Rating :
200V
Shielding :
Unshielded
Shell Finish :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
MMI
Orientation :
G
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
Datasheets
MMI-P1PG10SGG52
Adam Tech MMI-P1PG10SGG52
Plug, Male Pins Polycarbonate (PC) Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold - G Push-Pull
MMI-P1PG10SGG52 Overview
MMI-P1PG10SGG52 Features
MMI series
MMI-P1PG10SGG52 Applications
There are a lot of Adam Tech
MMI-P1PG10SGG52 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER