MMB02070C5601FB200
Mfr.Part #
MMB02070C5601FB200
Description
RES SMD 5.6K OHM 1% 1W 0207
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
350V
Resistance :
5.6kOhm
Power Rating :
400mW
Max Power Dissipation :
1W
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Published :
Voltage - Rated DC :
300V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Voltage - Rated AC :
300V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, CECC40401-803, RATED AC VOLTAGE: 350V
Size / Dimension :
0.087Diax0.228L 2.20mmx5.80mm
Diameter :
2.2mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Operating Supply Voltage :
300V
REACH SVHC :
No SVHC
AEC-Q200
Vishay MMB02070C5601FB200
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MMB - Professional Series, Thin Film, 5.6kOhm, ±1%, -55°C~155°C