MMB02070C1401FB200
Mfr.Part #
MMB02070C1401FB200
Manufacturer
Vishay
Package / Case
MELF, 0207
Description
RES SMD 1.4K OHM 1% 1W 0207
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
350V
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, CECC40401-803, RATED AC VOLTAGE: 350V
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
2.2mm
Max Power Dissipation :
1W
Construction :
Cylindrical
Number of Terminations :
2
Military Standard :
Not
Surface Mount :
yes
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Series :
MMB - Professional
Resistance :
1.4kOhm
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Composition :
Thin Film
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Contact Plating :
Tin
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
300V
Package / Case :
MELF, 0207
Size / Dimension :
0.087Diax0.228L 2.20mmx5.80mm
Lead Free :
Lead Free
Vishay MMB02070C1401FB200
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MMB - Professional Series, Thin Film, 1.4kOhm, ±1%, -55°C~155°C