MMASU063SCG2R9CFNA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MMASU063SCG2R9CFNA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.9PF 50V C0G/NP0 0201
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Ratings :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Features :
Thickness (Max) :
0.013" (0.33mm)
Failure Rate :
Package :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
2.9 pF
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Height - Seated (Max) :
Voltage - Rated :
50V
Subcategory :
Capacitors
Base Product Number :
MMASU06
Brand :
Lead Spacing :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Lead Style :
Series :
MMAS
Tolerance :
±0.25pF
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Applications :
Medical, Non-Critical
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
TAIYO YUDEN MMASU063SCG2R9CFNA01
MMAS 2.9 pF 50V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G, NP0 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)