MMASL168SB7105KTNA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MMASL168SB7105KTNA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 10V X7R 0603
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Capacitance :
1 µF
Tolerance :
±10%
Applications :
Medical, Non-Critical
Series :
MMAS
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Ratings :
Failure Rate :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Features :
RoHS :
Details
Voltage - Rated :
10V
Lead Style :
Lead Spacing :
Brand :
Temperature Coefficient :
X7R
Subcategory :
Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Base Product Number :
MMASL16
TAIYO YUDEN MMASL168SB7105KTNA01
MMAS 1 μF 10V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)