MMASH105SB7682MFCA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MMASH105SB7682MFCA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6800PF 100V X7R 0402
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Temperature Coefficient :
X7R
RoHS :
Details
Tolerance :
±20%
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated :
100V
Subcategory :
Capacitors
Product Type :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
6800 pF
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Ratings :
Height - Seated (Max) :
Applications :
Medical, Non-Critical
Brand :
Failure Rate :
Lead Spacing :
Base Product Number :
MMASH10
Series :
MMAS
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
TAIYO YUDEN MMASH105SB7682MFCA01
MMAS 6800 pF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)