MMA02040E3001BB100
Mfr.Part #
MMA02040E3001BB100
Description
RES 3 KOHM 0.1% 1/4W 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Diameter :
1.4mm
Series :
MMA - Precision
Number of Terminations :
2
Length :
3.6mm
Package / Case :
MELF, 0204
Number of Pins :
Resistance :
3kOhms
Power Rating :
250mW
Supplier Device Package :
Voltage - Rated DC :
200V
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated AC :
200V
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Contact Plating :
Tin
Operating Supply Voltage :
200V
Tolerance :
±0.1%
Military Standard :
Not
Voltage - Rated :
200V
Vishay MMA02040E3001BB100
MMA - Precision Series, Thin Film, 3kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C