MMA02040D1623BA300
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MMA02040D1623BA300
Manufacturer
Vishay
Package / Case
MELF, 0204
Datasheet
Download
Description
RES 162K OHM 0.1% 1/4W MELF 0204
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
MELF, 0204
Tolerance :
±0.1%
Series :
MMA - Precision
Resistance :
162kOhms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Composition :
Thin Film
Vishay MMA02040D1623BA300
MMA - Precision Series, Thin Film, 162kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C