MMA02040C9099FB300
Mfr.Part #
MMA02040C9099FB300
Description
RES SMD 90.9 OHM 1% 0.4W 0204
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
400mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Military Standard :
Not
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Size Code :
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Tin
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Composition :
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Series :
MMA - Professional
Construction :
Cylindrical
Diameter :
1.4mm
Published :
Resistance :
90.9Ohm
Package / Case :
MELF, 0204
Operating Supply Voltage :
200V
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vishay MMA02040C9099FB300
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MMA - Professional Series, Thin Film, 90.9Ohm, 0.4W 2/5W, ±1%, -55°C~155°C