MMA02040C5760FB300
Mfr.Part #
MMA02040C5760FB300
Description
RES 576 OHM 1% 2/5W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
3.6mm
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
576Ohms
Operating Supply Voltage :
200V
MELF, 0204
Max Operating Temperature :
125°C
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Contact Plating :
Tin
Supplier Device Package :
Military Standard :
Not
Diameter :
1.4mm
Tolerance :
±1%
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Vishay MMA02040C5760FB300
MMA - Professional Series, Thin Film, 576Ohms, 0.4W 2/5W, ±1%, -55°C~155°C