MMA02040C3909FB300
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MMA02040C3909FB300
Manufacturer
Vishay
Package / Case
MELF, 0204
Datasheet
Download
Description
RES 39 OHM 1% 2/5W MELF 0204
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Max Operating Temperature :
125°C
Military Standard :
Not
Number of Terminations :
2
Diameter :
1.4mm
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Series :
MMA - Professional
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Number of Pins :
2
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Resistance :
39Ohms
Composition :
Thin Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±1%
Operating Supply Voltage :
200V
Package / Case :
MELF, 0204
Voltage - Rated DC :
200V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Length :
3.6mm
Voltage - Rated AC :
200V
Voltage - Rated :
150V
Ratings :
AEC-Q200
Supplier Device Package :
Radiation Hardening :
No
Vishay MMA02040C3909FB300
MMA - Professional Series, Thin Film, 39Ohms, 0.4W 2/5W, ±1%, -55°C~155°C