MMA02040C2871FB300
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MMA02040C2871FB300
Manufacturer
Vishay
Package / Case
MELF, 0204
Datasheet
Download
Description
RES 2.87K OHM 1% 2/5W MELF 0204
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Terminations :
2
Series :
MMA - Professional
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Ratings :
AEC-Q200
Military Standard :
Not
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Resistance :
2.87kOhms
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Operating Supply Voltage :
200V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
1.4mm
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
MELF, 0204
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Composition :
Thin Film
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
3.6mm
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Vishay MMA02040C2871FB300
MMA - Professional Series, Thin Film, 2.87kOhms, 0.4W 2/5W, ±1%, -55°C~155°C