MMA02040C2207FB300
Mfr.Part #
MMA02040C2207FB300
Description
RES 0.22 OHM 1% 0.4W 0204
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Construction :
Cylindrical
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
MMA - Professional
Size Code :
Resistance :
220mOhm
JESD-609 Code :
e3
Published :
Operating Supply Voltage :
200V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Max Power Dissipation :
400mW
ECCN Code :
EAR99
Vishay MMA02040C2207FB300
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MMA - Professional Series, Thin Film, 220mOhm, 0.4W 2/5W, ±1%, -55°C~155°C