MMA02040C1803FB300
Mfr.Part #
MMA02040C1803FB300
Description
RES 180K OHM 1% 2/5W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
Cylindrical
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Mounting Feature :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±1%
Power Rating :
250mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
180kOhm
Series :
MMA - Professional
Size Code :
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Operating Supply Voltage :
200V
Diameter :
1.4mm
Composition :
Thin Film
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated DC :
200V
Voltage - Rated AC :
200V
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Vishay MMA02040C1803FB300
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MMA - Professional Series, Thin Film, 180kOhm, 0.4W 2/5W, ±1%, -55°C~155°C